SPOR HABERLERİ

Tümünü Göster
Son Güncelleme:

YAZARLAR

Anketimiz Katılın

2012´de ekonomi nasıl olur?
21 Kasım 2011
   |    Sonuçları Göster

GÜNCEL

Tümünü Göster
Son Güncelleme:

Kanser nedir?

Vücudumuzda kontrolsuz olarak büyüyen kötü huylu tümörlere kanser denir. Kanserler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki kısma ayrılır. Kötü huylu tümörler başka dokulara ve organlara yayılma (METASTAZ) özelliği gösterirler.

15 Şubat 2012 17:13

Kanser asrımızın en korkunç hastalıklarından biridir. Fakat kanserden korunma ve kurtulma hususunda insanlar biraz bilinçli olsalar, o kadar korkulacak bir hastalık olmadığı görülür.
Modern Tıp mütehassıs doktorlar vasıtasıyla kansere karşı ışın ve ilaçlarla müdahele etmekte ve bu hastalığı yenmektedir. Fakat çeşitli kanser türlerine karşı yeterli olunamadığıda bilinmekte ve bir çok insanımız malesef bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmektedir. İstatisliklere göre kadın ve erkeklerde kanser türlerine yakalanma oranları şöyledir:

KADINLAR ERKEKLER
% 20'si Göğüs kanseri(*)
" 14'ü Rahim kanseri
" 12'si Bağırsak kanseri
" 9'u Lenf kanseri
" 4'u Mide kanseri
" 30'u Diğer kanser türleri % 32'si Akciğer kanseri(**)
" 10'u Prostat kanseri
" 9'u Lenf kanseri
" 9'u Bağırsak kanseri
" 5'i Mide kanseri
" 37'si Diğer kanser türleri

(*) Kadınlarda göğüs kanseri 1. sırada yer almaktadır.Bu nazik organ gerek süt bezeleri, gerekse cinsel hormanlarla yakından ilişkilidir. Bebeği erken sütten kesme ,kürtaj olma veya sık düşük yapma,göğüs kanseriyle yakından ilgilidir.


(**) Erkeklerde ise Akciğer kanseri başta gelmektedir. Bunun nedeni büyük oranda sigaradır. Ayrıca uygun olmayan çalışma ortamıda buna dahil edilmelir.

Bu haber 2027 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...